KIVIRCIK SAÇLARIN BAKIMI

Kıvırcık saçlarınızın en büyük sorunu, düz saçlara nazaran daha çabuk kurumasıdır. Bunun en önemli sebebi saç derisinde bulunan ’sebum’ adı verilen maddeyle temasının dozuyla ilgilidir. Dalgalı olan saçlarınız saç derinize uzak kaldığından bu maddeyle düz saçlara göre daha az temas sağladığından kuruması daha çabuk olacaktır. Unutmayınız ki saçınız değil saç deriniz yağlıdır. Tabi ki saçlarınızın kıvırcık olması saçlarınızın kuruluktan kurtulamayacak olması demek değildir.

Yalnız şunu da belirtelim eğer kıvırcık bir saça sahipseniz saçınızın bakımını düz saçlılara göre biraz daha fazla özen göstermeniz gerektiğidir. Peki bunun için ne yapmamız gerekiyor kısaca açıklamaya çalışalım.

Kıvırcık saçlar  son üç yılda bir çok firma özellikle sadece kıvırcık saçlar için özel şampuanlar bakım ürünleri ayrıca şekillendiriciler ürettiler. Bunlar sertleştirmeyen,  saçın tamamen elastiki yapısını korumaya yönelik ürünler.  Bunun dışında kıvırcık saçların düz saçlara nazaran yapısının kırılgan olduğundan, daha çabuk kırılma eylemi göstermektedir.

Kıvırcık saçların, düz saçlar gibi gün içinde tarayamadığımızdan dolayı ( ancak ıslakken taramak zorunda kalındığından ) saç kuru olduğunda kırılmasına sebebiyet vermemiz daha çabuk oluyor. Bu durumun önüne geçmek içinde mutlaka ve mutlaka saçın doğal nemini ve elastikiyetini koruyacak ürünler kullanmamız gerekmekte.
Kırılmaları azami seviyede tutulması için yapılan bir diğer öneri ise kıvırcık saçların banyo yapılması sırasında şampuanlanıp bakım ürünü sürüldükten sonra taranıp bir kaç dakika bekledikten sonra taranması ve sonrasında durulanması şeklindedir. Daha sonrasında banyodan çıktığınızda saçınıza  şekillendirici ürünleri tatbik ettiğinizde saçınızın bukleleri daha belirgin olacaktır. Eğer saçlarınızı banyodan sonra tararsanız saçın buklelerini açmaya başladığınızdan elektriklenme kaçınılmaz olacaktır.
 
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !